Szpat jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych dotykających konie. Szpat stanowi poważny problem, który sprawia zwierzęciu duży ból, uniemożliwia swobodne poruszanie i wyklucza wierzchowca z pracy. Jak powstają groźne zmiany? Jak leczy się szpat u koni? Sprawdź!

Jak wygląda szpat u koni?

Szpat u koni jest chorobą zwyrodnieniową atakującą staw stępu w jednej lub obu tylnych nogach. Zmiany są konsekwencją rozwijającego się stanu zapalnego. W chorym stawie tworzą się narośle kostne prowadzące do deformacji stawu, zrastania się kości w kończynie, uszkodzenia chrząstki stawowej. Postępująca choroba może całkowicie unieruchomić staw, uniemożliwiając zwierzęciu poruszanie się. Pierwszymi symptomami, które powinny zaniepokoić właściciela konia, są kulawizna, skracanie lub powłóczenie tylną nogą. Szpat może rozwinąć się u każdego konia, jednak najczęściej chorobę obserwuje się u zwierząt mających ponad 8 lat.

Przyczyny choroby

Sprecyzowanie przyczyn choroby przysparza weterynarzom wielu trudności. Wśród czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju szpatu, wymienia się: uszkodzenia spowodowane przeciążeniem (zwłaszcza w młodym wieku), niewłaściwe kucie, złą dietę, stany zapalne stawu pęcinowego i okostnej, urazy mechaniczne w obrębie nóg oraz wrodzone wady w budowie anatomicznej.

Terapia

Leczenie szpatu u koni opiera się na pozbyciu się stanu zapalnego i zmniejszeniu odczuwanego przez zwierzę bólu. Wśród stosowanych metod wymieniamy kucie ortopedyczne odciążające stawy, podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, iniekcyjne podawanie kwasu, terapię falami uderzeniowymi, magnetoterapię oraz zabiegi chirurgiczne.

 

 

Comments are closed.