Patrząc na okna widzi się produkt, który… . No właśnie, co się dokładnie widzi? Czy wszyscy są świadomi tego, jakie dokładnie funkcje powinny spełniać okna? Trzeba sobie to uświadomić, jeżeli ktoś ma w planach wybrać dobrej jakości stolarkę okienną. Świadome zakupy wyjdą z korzyścią na przyszłość.

Wieloletnie użytkowanie

Okna kupuje się po to, żeby użytkować je przez wiele lat. Ile dokładnie? Nie da się określić tego w sposób jednoznaczny. Stolarkę kupuje się po to, żeby użytkować ją przez długi okres, bez ryzyka awarii. Przynajmniej ze strony producenta. Za niespodziewane sytuacje sam producent nie jest w stanie odpowiadać – jeżeli np. ktoś rzutem kamienia uszkodzi okno. W każdym razie – na co jeszcze należy zwrócić uwagę kupując okna? Chociażby na odpowiedni poziom izolacyjności. Współczynnik przenikania ciepła w oknach pionowych nie może przekroczyć 0,9 W/(m2·K). Jeden z najważniejszych parametrów, który koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem.

Okna a współczynnik przenikania światła

Warto również sprawdzić, ile dokładnie wynosi współczynnik przenikania światła. Jest to parametr, który wyrażony jest w procentach. Takie minimum to 70%. Chociaż może on być również większy. Jest to parametr, który określa się za pomocą Lt. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ światło potrzebne jest człowiekowi, m.in. po to, aby móc lepiej utrzymać swój organizm w zdrowiu. Chyba wszyscy wiedzą, że promienie słoneczne dostarczają witaminę D do organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby do wnętrza domu wpadała ogromna ilość światła poprzez okna.

Comments are closed.