Polska jest niezwykle zróżnicowana pod względem regionalnej kultury, co przekłada się również na lokalną kuchnię. Zupełnie inaczej je się na Pomorzu, inaczej na Śląsku czy w Bieszczadach. Różnice kulinarne są niezwykle ważnym aspektem poznawania konkretnych regionów – warto dać sobie nieco czasu na to, by zapoznać się z lokalną kuchnię. Zazwyczaj jest ona nierozerwalnie złączona z historią danego regionu.
Smakuj polskie regiony!
Podróżując po Polsce, warto zatrzymywać się w regionalnych restauracjach czy karczmach, by kosztować lokalnych przysmaków. Od północy do południa kraju polska kuchnia jest w stanie mocno nas zaskoczyć. Wiele mówi się dzisiaj nie tylko o tradycji polskiej kuchni, ale też o jej wykorzystaniu współcześnie. Kosztując kolejne dania, warto zainspirować się i samodzielnie tworzyć konkretne potrawy w domu.
Północ i południe Polski na talerzu!
Czym charakteryzuje się polska kuchnia północy i południa? Południe to przede wszystkim Śląsk i tradycje górnicze. Przepis na kluski śląskie to podstawa w przygotowaniu prawdziwie śląskiego obiadu z roladą i modrą kapustą. Na Śląsku spróbować można również piwa rżniętego, chłopskich zapiekanek oraz klasycznych polskich zup, jak np. żur. Kuchnia śląska opiera się na prostych składnikach, jest sycąca. By ją urozmaicić, warto wykorzystywać surówki i sałatki. Południe to również kuchnia Łemków – podróżując po Bieszczadach i Beskidzie Niskim, dowiemy się, czym są fuczki, ale też proziaki. Taka prosta i niewymagająca kuchnia była podstawą żywienia jeszcze 80 lat temu! Decydując się na kulinarną podróż na północ Polski, przede wszystkim warto postawić na ryby. Szeroki wybór ryb morskich pozwoli na skosztowanie ich i sprawdzenie, czy lepiej smakują jako potrawy wędzone, marynowane czy może gotowane.
Comments are closed.