Ubezpieczenie samochodu jest niemałym wydatkiem. Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników, między innymi wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania właściciela auta oraz marki i modelu samochodu, pojemności jego silnika, przebiegu, roku produkcji. Sposobem na zaoszczędzenie niemałej kwoty na corocznym ubezpieczeniu jest korzystanie ze zniżek, na przykład za bezszkodową jazdę. Okazuje się, że na zmniejszenie wysokości składki mogą liczyć również małżonkowie. Jak działają zniżki OC w małżeństwie? Sprawdź!

Zniżki OC w małżeństwie – najważniejsze informacje

Kiedy przysługują zniżki OC w małżeństwie? Aby skorzystać z ulgi, należy spełnić jeden z dwóch warunków: mieć wspólnotę majątkową ze swoim małżonkiem lub ustanowić samochód wspólną własnością. Jeśli jedna osoba wypracowała zniżki bezszkodową jazdą albo może pochwalić się długim stażem za kierownicą, współmałżonek również może zapłacić mniej za ubezpieczenie.

Współwłasność sposobem na oszczędność dla każdego

Co ciekawe, na wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela  często decydują się także niedoświadczeni, świeżo upieczeni kierowcy, którzy nie mają jeszcze na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę.  Dopisując do dowodu zaufanego, bardziej doświadczonego kierowcę (najczęściej członka rodziny), można znacząco obniżyć koszty ubezpieczenia.

Wysokość zniżek

Zastanawiasz się, na jak wysoką ulgę możesz liczyć? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na  to pytanie nie jest możliwe. Wysokość zniżek obliczana jest indywidualnie dla każdego klienta w oparciu o system bonus-malus. Przeważnie za cały rok bezszkodowej jazdy dany kierowca otrzymuje ulgę na podstawowe ubezpieczenie na poziomie 10%. Spowodowanie kolizji w większości przypadków równoznaczne jest z utratą zniżek.

 

Comments are closed.