Zadaniem każdej osoby jeżdżącej konno jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa nie tylko sobie, ale również zwierzęciu. Aby przejażdżka nie była dla konia źródłem dyskomfortu, nie przyczyniła się do kontuzji i bolesnych otarć, należy starannie wyposażyć zwierzę w elementy ochronne. Jednym z nich jest czaprak – element przeznaczony do umieszczenia między skórą konia a siodłem. Jaką funkcję pełnią czapraki? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!

Czym są czapraki?

Czapraki porównać możemy do niewielkich pledów. Składają się z dwóch głównych warstw: wewnętrznej wykonanej z pianki poliuretanowej lub owaty poliestrowej oraz zewnętrznej, pikowanej powłoki z materiału, najczęściej poliestru, bawełny, alcantary. Czapraki dostępne są w wielu kolorach. Najczęściej obszyte są elegancką lamówką. W wysokiej jakości modelach często umieszcza się specjalne taśmy nylonowe pozwalające ustabilizować go na grzbiecie konia. W sklepach jeździeckich znajdziemy szeroki wybór czapraków o zróżnicowanej budowie. To, jaki model okaże się w danym przypadku optymalny, uzależnione jest przede wszystkim od typu siodła i stylu jazdy. 

Funkcja czapraków

Czapraki odgrywają bardzo ważną rolę, przede wszystkim ochronną. Miękka warstwa z materiału i pianki chroni ciało konia przed otarciami i podrażnieniami mogącymi powstawać w wyniku tarcia przed siodło i osprzęt oraz amortyzuje nacisk na grzbiet. Starannie zaprojektowane czapraki zapewniają optymalną cyrkulację powietrza między skórą zwierzęcia a siodłem, co skutecznie zapobiega odparzeniom. Ponadto, czapraki podnoszą higienę podczas uprawiania sportu – wchłaniają brud i pot. Co ważne, substancje te nie wsiąkają bezpośrednio w siodło, co przedłuża jego żywotność. 

Comments are closed.

ambitches.org s-man.pl ai-19.org