Zainstalowane w obwodach automatycznych czujniki widełkowe, mogą mieć bardzo różnorodną postać. Najciekawszą z nich jest postać kątowa, która – w porównaniu do standardowych czujek – ma wiele różnych zalet. Czym zatem różnią się czujki kątowe od swych odpowiedników w kształcie litery „C”?

Kształt, który niesie ze sobą wiele korzyści

Najważniejszym atutem kątowych czujek widełkowych jest oczywiście ich kształt. W przeciwieństwie do typowych, analogicznych układów pomiarowych, mają one postać litery „L”, a czynnik pomiarowy (np. światło lasera) biegnie w nich po linii skośnej. Tak znaczna modyfikacja niesie ze sobą wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość zaimplementowania czujki w trudno dostępnym miejscu.

Na tym jednak nie koniec! Czujniki te mogą bowiem różnić się między sobą rozmiarami, a także kierunkiem emisji czynnika pomiarowego. Na rynku można znaleźć zarówno niewielkie czujki lewe jak i prawe, które zawierają w sobie zintegrowane układy elektroniczne, jak również duże czujniki widełkowe z dodatkowym modułem do komunikacji (np. bezprzewodowej).

Normalnie zamknięty i normalnie otwarty

Jedną z cech czujników widełkowych łamanych jest możliwość ich dowolnej konfiguracji w oparciu o zasadę NO i NC. W pierwszym wariancie czujnik jest normalnie otwarty, co oznacza, że czujnik działa wówczas, gdy pomiędzy jego końcówkami nie znajduje się żadna, nawet najmniejsza przeszkoda.

Z kolei w drugim wariancie mowa o przypadku czujnika normalnie zamkniętego. W tym przypadku czujnik działa jedynie wtedy, gdy między jego przeciwległymi końcówkami znajduje się element blokujący emisję np. światła laserowego. Wbrew pozorom, obydwa te stany znacząco różnią się od siebie, co oczywiście przedkłada się na zupełnie inny sposób funkcjonowania całego układu.

Czujnik kątowy a czujnik etykiet

Dość ciekawą wariacją łamanego czujnika widełkowego jest układ do zliczania etykiet. Mowa tu oczywiście o czujniku szczelinowym w którym odległość pomiędzy emiterem sygnału a jego odbiornikiem to zaledwie 2 mm. Układ ten posiada system zliczający etykiety, który sprawdza się zwykle w instalacjach odpowiedzialnych za przygotowywanie np. butelek z napojami.

Podsumowując, czujniki widełkowe mogą mieć dowolną postać, a ich kształt jest jednym z głównych czynników, który determinuje ich zastosowanie. Czujki kątowe są pod tym względem wyjątkowe, gdyż wyróżniają się niewielkim rozmiarem i ergonomią. Poza tym są to też układy, które można programować w zależności od własnych preferencji, a także od wymagań stawianych przez obwód automatyczny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.

Comments are closed.

denogrody.pl ambitches.org https://hanza.edu.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-mala-inwestycja-wielkie-mozliwosci/